
Nenechte se ovládat vztekem a agresí
Poznejte své spouštěče a ovládněte VY je
Doplněná rodina (někdy se také můžete setkat s termínem rekonstruovaná nebo patchworková), je rodina, kdy se spojí partneři, kteří již mají děti z předchozích vztahů a vytvoří společnou domácnost. Mohou a nemusí mít i společné děti. Takové uspořádání přináší řadu výzev a nelehkých situací. Může ale přinést i velké výhody pro všechny zúčastněné.
Být nevlastním rodičem přináší mnoho situací, které si člověk, který vychovává vlastní děti od narození, nemusí umět ani představit. Vzniká vlastně nová role, která může být velmi náročná, ale současně i obohacující. Nejspíš každý nevlastní rodič si přeje tuto roli zvládnout a naplnit dobře. Zároveň se musí učit mnoho nových věcí, toleranci, respektu.
Nevlastní rodič vždy bude narážet na to, že je “jen” nevlastní, nehraje tedy v životě bonusového dítěte takovou roli, jako rodič vlastní. Často musí udržovat vztahy a komunikovat s bývalým partnerem, přijímat jeho normy na výchovu a hodnoty předávané dětem, které mohou být velmi odlišné od jeho představ. Potýká se se situacemi, kdy podstatné události jako jsou Vánoce, oslavy narozenin a jiných významných dnů nenesou podobu, jakou by si přál, ale bývají spíše kompromisem vycházejícím ze zvyklostí dětí a zvyklostí všech dospělých kolem nich.
Nevlastní rodič přijímá spolu s partnerem a jeho dětmi také partnerovy rodiče, kteří stále mohou udržovat vztahy (a to i velmi dobré) s druhým rodičem dětí, tedy bývalým partnerem. Nevlastní rodič se často může potýkat se žárlivostí, pocity odmítnutí, nedostatečné důležitosti své osoby, frustrací, zažívá zklamání, že partner již některé události zažil s rodičem jeho dětí.
Modelový příběh:
Jsem už úplně alergická na partnerovu ex. Děti k ničemu pořádnému nevede, nic je neučí, děti si doma dělají, co chtějí, ani si společně nesednou k večeři, spát si jdou, kdy chtějí. Já jsem pak za tu přísnou, když je nutím něco dělat a plnit si své povinnosti, trvám na řádu a režimu. Partner jí nic neřekne, aby byl klid a nemusel se s ní hádat, že to stejně nemá smysl. Tak se místo toho hádáme spolu, protože mi to hrozně vadí.
Být nevlastním rodičem znamená vstoupit do vztahové dynamiky, která už funguje – se svými pravidly, emocemi i historií. Jak ji zvládnout tak, aby přinášela více porozumění než frustrace?
Přes všechny nesnáze při společném soužití si dovolujeme tvrdit, že další děti v rodině skutečně mohou být a jsou bonusem. Snad každý nevlastní, či v souladu s termínem, bonusový rodič si přeje, aby s dětmi partnera vycházel dobře. Přání milovat děti toho druhého bývá upřímné a mnoho nevlastních rodičů se do vztahů vrhá s velkou otevřeností, upřímnou snahou a aktivitou.
Milovat nevlastní dítě však není vrozené, nevlastní rodiče časem poznávají, že to není tak snadné, že vztah je navzdory snaze přeci jen jiný než s vlastními dětmi a roli v utváření vzájemného vztahu s dětmi partnera, hraje mnoho aspektů. Vztah k bývalé ženě nebo muži, soulad, či spíše nesoulad ve výchovných vzorcích s bývalým partnerem, soulad ve výchově s rodičem dítěte, to, na co je dítě zvyklé z domova, ale také to, jak dítě přijímá nevlastního rodiče. Roli bude hrát věk dítěte a spolupráce bývalého partnera na celé situaci.
Každý bonusový rodič si přeje s dětmi svého partnera vycházet dobře. Bonusový rodič se musí smířit s tím, že dítě, které spoluvychovává, vzniklo z lásky s bývalým partnerem, obvykle na něj nebude mít ten hlavní výchovný vliv a bude mít omezené možnosti, jak a kam ho v životě směrovat a mnohdy budou jeho výchovné snahy směrem k bonusovému dítěti překrývány přirozenou autoritou a vztahem s biologickým rodičem.
Bonusové dítě vždy bojuje s loajalitou k původnímu rodiči a mnohdy i s podvědomým strachem ze zrady, pokud přilne k nevlastnímu rodiči. Dítě také přirozeně srovnává nevlastního rodiče s vlastním. Často také dochází k nevyrovnané péči o děti vlastní a nevlastní nebo k pocitům nespravedlnosti mezi dětmi navzdory upřímné snaze o péči, která je vyrovnaná. Děti, které tráví čas ve dvou domácnostech, dvou rodinách, se musí přizpůsobovat různým pravidlům fungování, trávení času, míry zapojení do úkolů v domácnosti, což pro ně není snadné a mohou takové střídání posuzovat i z pohledu, které místo je pro ně pohodlnější, výhodnější. Je to přirozené, pro budování vzájemného vztahu s nevlastním rodičem to ale může být komplikace.
Být nevlastním rodičem může přinášet mnoho těžkostí a je fér si je přiznat a neklást na sebe nároky, že vše musí být perfektní a nevlastní rodič nikdy nesmí prožívat negativní emoce směrem k bonusovým dětem.
Modelový příběh:
Jsem úplně vyčerpaná z péče o partnerovy děti. Vždycky, když jsou u nás, snažím se, aby měly nějaký režim, byly samostatné, pomáhaly v domácnosti. A vlastně mi i přijde, že si rozumíme. Ale přijde mi, že dělám spoustu práce za jejich mámu, která je nic pořádně neučí. Jsem naštvaná na ni, že to má jednodušší a pak i na děti, když s nimi mluvíme po telefonu a slyšíme, že doma zase nedělají nic z toho, co jsme je naučili my. Přitom vím, že za to nemůžou, že doma je vychovává máma podle svého a je logické, že se tím děti řídí. Bývám pak vzteklá a frustrovaná, že se jim tolik věnuju a je to k ničemu a vlastně i proto, že mám pocit, že to mají lehčí než moje vlastní děti, kterým „cestičku nikdo neumetá.” Chci je mít ráda, nechci na ně být naštvaná. Zvlášť, když mi vlastně nic zlého nedělají. Ale stejně je to někdy těžké.
Výzkumy ukazují, že vztahy mezi nevlastními rodiči a dětmi se často vyvíjejí podobně jako přátelství – není to o lásce na první pohled, ale o postupném budování důvěry, společných zážitcích a respektu. Průměrně trvá 3 až 5 let, než si bonusový rodič s dítětem vytvoří pevný vztah.
V doplněné rodině se často potkávají nevlastní sourozenci. Situace může být různá. Dítě z předchozího vztahu má jen jeden partnera spolu si pořídí další dítě či děti. Nebo mohou mít děti z předchozích vztahů oba dva partneři a poté mají společné děti. A nebo mají děti z předchozích vztahů oba dva a společné děti si již nepořídí. Dynamika vztahů mezi dětmi i mezi dospělými a dětmi je pak různá.
Stává se, že rodiče upřednostňují vlastní děti před nevlastními nebo upřednostňují to společné. Někdy se oba rodiče upřímně snaží, aby to tak nebylo, ale přesto mají přirozeně větší tendenci obhajovat vlastního potomka a chyby více vnímat u nevlastních dětí. Někdy to tak není, ale partner to tak vnímá, má pocit, že svým vlastním dětem partner nadržuje. Najít soulad a nemusí být snadné. Zvláště, když se přidá žárlení dětí na sebe navzájem, pocity nespravedlnosti v přístupu nevlastního rodiče.
Modelový příběh:
Snažím se domlouvat s partnerem na stejném přístupu ke všem dětem. Přijde mi, že k těm mým bývá přísnější. Ani to nepopírá, říká, že je s nimi víc než s těmi svými, a tak si to může dovolit a také je více situací, kdy dochází ke konfliktu. Když už máme ty jeho na víkend, nechce si čas s nimi kazit, také se bojí, že by k němu nemuseli chtít jezdit, a tak je více opatrný, víc jim toho toleruje a taky asi samozřejmě víc snese od vlastních dětí než nevlastních. Já to chápu, ale přijde mi to nefér vůči mým dětem a nepřijde mi správné dělat rozdíly.
Vytvořit fungující rodinnou dynamiku, kde se nevlastní sourozenci cítí rovnocenní a přijímaní, není jednoduché. Spravedlnost neznamená stejnost – ale férovost a pocit bezpečí pro všechny děti. Jak k tomu přistoupit?
Poznejte své spouštěče a ovládněte VY je
Vyrůstat ve větší rodině je skvělé, když se to povede
Osamělé duše v betonových brněních
Když se z jedináčka stane ten starší a z mladšího ten prostřední
Zkuste s partnerem co nejotevřeněji komunikovat. Vyjádřete mu své pochopení, že je náročné své děti vidět méně, než by si přál. Zároveň je důležité, aby bylo dobře všem, kteří spolu tráví čas. Zkuste mu vysvětlit, že i pro děti jsou režim a řád, do kterého patří vymezování hranic a spolupráce v domácnosti, důležité. Partner zůstává rodičem zodpovědným za výchovu dětí, i když s nimi není každý den. Stejně tak vy se podílíte na výchově jeho dětí a je potřeba, abyste v ní měla své slovo. Zkuste navrhnout, co by pro vás bylo optimální a pokuste se v tom najít kompromis.
Frustraci v péči o bonusové děti zažívá mnoho nevlastních rodičů. Zkuste si v péči o nevlastní děti promyslet, kolik energie a invence chcete do péče o ně investovat, aby v té situaci bylo dobře i vám. Jisté je, že spolu s partnerem přijímáte i jeho děti. Současně je důležité nastavit si takové hranice, aby byla péče o ně přijatelná a příjemná. Děti také vždy budou upřednostňovat takový model výchovy, který je pro ně pohodlnější. To však neznamená, že v nich nezaséváte i jiné možnosti a zvyky, na které si třeba vzpomenou, až budou samy vychovávat svoje děti. Stejně tak většina dětí preferuje své vlastní rodiče a jejich přístup. Je to pochopitelné. Nejspíš byste to očekávala i u svých vlastních dětí. Není to jejich vina nebo chyba, je to přirozená reakce a biologická vazba. Snažte se nemít to bonusovým dětem za zlé a v čase, kdy je máte, s nimi jednejte podle svého nejlepšího vědomí a také s ohledem na své kapacity.
Dopřejte jim i sobě čas. Přijmou nevlastního rodiče není snadné. Děti mohou cítit rivalitu mezi vlastní a nevlastním rodičem, mohou přirozeně toužit po tom, aby se k sobě rodiče vrátili. To, že vás bonusové děti respektují, je dobrý začátek. Netlačte na ně a ani na sebe, že všechno hned musí fungovat. Snažte se být autentická, nabízejte vzájemný prostor a čas, zajímejte se o ně a dopřejte jim dostatek času a zkušeností, aby mohly poznat, že s vámi mohou vycházet.
Zkuste to nejdřív probrat s partnerkou.Vysvětlete jí své důvody. Vyplácí se mluvit o sobě a svých pocitech, nekritizovat děti, vyjádřit pochopení i pro ně, ale zdůvodnit svou potřebu změny. Můžete zkusit i nabídnout nějaký kompromis, pokud vás napadne. Jestliže jste začal žít s partnerkou v bytě, i vy se tam potřebujete cítit jako doma a musí vám tam být příjemně. Společně si domluvte pravidla, která poté dětem společně vysvětlíte.
Zkuste se s partnerkou domluvit na pravidlech, která budete oba dva při výchově dětí dodržovat. Je důležité, abyste se na nich shodli a byli v nich jednotní. Poté s nimi seznamte děti. Můžete je do jejich tvorby i zapojit. Pak můžete vždycky argumentovat tím, že se porušují pravidla, která jsou domluvená. V takovém případě nezáleží na tom, jestli jste rodič nebo ne. Jste dospělá autorita, která vyžaduje dodržování domluvených pravidel. Je pak snazší na nich trvat.
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby předáváme kontakty na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí (pedagogové, trenéři atp.). Můžete se na nás obracet s nejrůznějšími starostmi, které se týkají dětí, dospívajících a mladých dospělých do 26 let.
Služba je anonymní. Je pro klienty z celé ČR. Na lince pracují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají dlouholetou praxi v rodinném poradenství.