Perfekcionismus
Společník poruch příjmu potravy; dokonalost nebo radost?
V současné době je používání mobilu, tabletu nebo PC zcela běžné již u malých dětí, často předškolního věku. Děti chatují s kamarády, dívají se na videa a natáčejí vlastní, hrají hry a později brouzdají po internetu. Je potřeba přijmout, že moderní technologie jsou součástí našich životů. Zároveň je namístě mít na paměti, že online svět má dvě strany. Tu pozitivní, která nám i dětem velmi ulehčuje a zpříjemňuje život (dohledatelnost všech informací, udržení komunikace se vzdálenými přáteli či příbuznými, trénování logického uvažování, odreagování, zvyšování gramotnosti), ale i tu negativní, jako jsou rizika na internetu (např. kyberšikana či dětská pornografie) a závislost na internetu a počítačových hrách.
Čím dříve začnou rodiče situaci řešit, tím lépe. Pokud zachytí varovné signály a začnou závislost včas řešit, může stačit důsledně dodržet pár základních doporučení a situace se stabilizuje.
Pokud problémy neustávají a konflikty jsou častější, snaha rodičů nepomáhá, nebo je důslednost nad jejich síly, je namístě se obrátit na odborníky. Jako první krok nabídněte dítěti volání/chat na Linku bezpečí – dětskou krizovou linku. Tam může vše nezávisle a anonymně probrat, uslyší názor někoho neutrálního. To je někdy efektivnější než poučování ze strany rodičů – zejména v pubertě si dospívající vyslechnou názory a doporučení s větší otevřeností od někoho jiného než od rodičů.
Odborníci mohou pomoci jednak rodičům – jak dál výchovně působit na dítě, jak se sami posílit, aby zvládli ustát náročné a emotivní debaty a situace. Vhodnou volbou je rodinný poradce nebo terapeut (v poradnách pro rodinu a mezilidské vztahy). Odbornou péčí pro děti zajišťují adiktologické poradny nebo střediska výchovné péče.
Nejčastěji se na nás rodiče obracejí s otázkou, zda právě jejich potomek již není závislý na mobilu či počítači. Velmi často jsou ve velkých obavách, často svázaní vztekem a bezmocí. Pro zodpovězení této zásadní otázky je potřeba zamyslet se do detailů nad chováním a fungováním dítěte. Zdá se vám dítě v nepohodě, pokud není na mobilu? Přestalo se vídat osobně s vrstevníky? Tráví na mobilu/PC většinu svého volného času? Reaguje agresivně na požadavek odložit telefon? Nezvládá své povinnosti (školu, pomoc doma)? Pokud ve většině případů zní odpověď ano, je možné mluvit o počínající závislosti.
Otevřeně a upřímně. Je důležité vysvětlit své obavy a důvody nutných pravidel. Děti by měly vědět o rizikách a varovných signálech. Zároveň je vhodné ptát se na názor dítěte a zajímat se o jeho představu o nastavení limitů – vtáhnout je do řešení. Aby byla debata nastavená rodiče + dítě versus závislost, nikoliv rodič versus dítě.
Pro inspiraci: „Všimla jsem si, že jsi čím dál tím víc na mobilu, a když ho máš odložit, hodně se zlobíš a vztekáš. Chápu, že je to zábava, od které je těžké se odpojit…Vidím ale taky, že už moc nechodíš ven s kamarády. Vypadá to, že ti to „přerostlo přes hlavu…. Chápu, že je to hrozně lákavé, ale chci, abys věděl/a, že ti to taky může hodně ublížit. Může se později stát, že nebudeš mít kamarády, budeme se doma jen hádat, nebudeš stíhat školu a budeš nešťastný/á.“
Pokud se bavíme o závislosti, která trvá již týdny až měsíce, je jednoznačně potřeba vyhledat obornou pomoc, např. adiktologickou poradnu či středisko výchovné péče, kde se řeší výchovné problémy. Pokud téma souvisí s nedůsledným držením hranic a nedostatečnou komunikací mezi rodiči a dětmi, může také hodně pomoci rodinná terapie – tedy společné docházení všech členů rodiny na terapii.
Společník poruch příjmu potravy; dokonalost nebo radost?
První pomoc proti strachu, několik tipů pro rodiče i děti
Nudu a nicnedělání k našemu životu potřebujeme
Rizika na internetu a sociálních sítích – nebuďte na to sami
Vyberte si téma, o kterém se chcete dozvědět.
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby předáváme kontakty na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí (pedagogové, trenéři atp.). Můžete se na nás obracet s nejrůznějšími starostmi, které se týkají dětí, dospívajících a mladých dospělých do 26 let.
Služba je anonymní. Je pro klienty z celé ČR. Na lince pracují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají dlouholetou praxi v rodinném poradenství.