Nenechte se ovládat vztekem a agresí
Poznejte své spouštěče a ovládněte VY je
Týrání, zneužívání a zanedbávání dítě má dlouhodobé následky na psychiku dítěte, v některých případech představují i ohrožení jeho života. U týraných a zanedbávaných dětí se objevují poruchy chování a zvýšená agresivita, úzkosti a deprese, sebepoškozování, sklon k závislostem. V dospělosti mají problém s navazováním kvalitních vztahů. V této časti se budeme zabývat tématem fyzického a psychického týrání dětí. Zaměříme se také na zanedbávání a sexuální zneužívání dětí.
I když se rodiče chovají vůči dítěti nepěkně, to na nich přesto lpí a nechce jim dělat potíže, někdy je i omlouvá. Může mluvit o tom, že chování rodičů je pro něj vlastně normální. Často se obává, že by o rodiče mohlo přijít, skončit v dětském domově. Podle našich zkušeností se děti nesvěří většinou hned napoprvé. Někdy si vybírají náhradní témata či si v rámci kontaktu dospělé testují. V některých případech dítě nemluví o své zkušenosti, ale buď se dotazuje „teoreticky“, či mluví o zkušenosti dítěte, kterému se údajně týrání a zneužívání děje. V tomto případě je důležité akceptovat tuto jeho formu komunikace a počkat na to, až v průběhu rozhovoru připustí, že týrání a zneužívání je vlastně jeho zkušeností.
Z hlediska trestního zákona máte při podezření na týrání a zanedbávání dvě hlavní povinnosti:
Oznamovací povinnost vymezuje také zákon o sociálně právní ochraně dítěte (SPOD):
Dává možnost (v § 7) každému člověku, aby pracovníka či pracovnici orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) upozornil na to, že má podezření na to, že se někde vyskytuje dítě, o které není dostatečně postaráno.
§ 10 pak vymezuje povinnost pracovníků zařízení pro děti, nemocnic a dalších, aby oznamovali orgánům sociálně-právní ochrany dětí i podezření, že dítě, se kterým pracují či přicházejí do styku, je dítě ohrožené.
Ad 1) z pozice jiné osoby je prakticky nemožné zabránit týrání nebo zanedbávání dítěte jinak, než oznámením trestného činu podle bodu 2). To je však namístě především v situaci, kdy zjistíte jasné stopy fyzického násilí na dítěti, případně se od dítěte dozvíte závažné informace svědčící o jeho bezprostředním ohrožení (např. dítě mluví o tom, že bude bito nebo že se chystá kvůli tomu, co se doma děje, k útěku). V ostatních případech je vhodnější postupovat podle zákona o SPOD a ohlásit situaci dítěte na oddělení sociálně-právní ochrany (OSPOD) při místním úřadu v místě bydliště dítěte. Pracovníci OSPOD jsou povinni každé oznámení prošetřit a podniknout další kroky, popř. přizvat Policii ČR.
Svoje podezření můžete oznámit anonymně nebo požádat pracovníka OSPOD o zachování mlčenlivosti. Pracovníci OSPOD jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobě, která upozornila orgán sociálně právní ochrany na možné ohrožení dítěte dle § 57 zákona o SPOD.
Přístup policistů při výslechu dítěte by měl být velmi citlivý. Dítěti se nabídne možnost, zda chce hovořit (být vyslechnuto) s osobou stejného nebo opačného pohlaví. Výslech je veden mimořádně ohleduplně, s ohledem na pohlaví a věk dítěte a provádí jej vždy osoba speciálně k tomu vyškolená. Výslech zpravidla probíhá ve specializované výslechové místnosti, v příjemném prostředí. Může se jednat o časově náročný výslech, jelikož je zapotřebí provést ho podrobně a úplně tak, aby nemusel být opakován a dítě nebylo vystavováno opakované traumatizaci. Z výslechu je pořízen záznam, který slouží jako důkaz pro soudní řízení.
Takové pochybnosti jsou pochopitelné. Pokud však máte důvodné podezření na fyzické týrání dítěte, vzniká vám tím povinnost oznámit trestný čin, tím předáváte zodpovědnost OSPOD nebo orgánům činným v trestním řízení. Ty mají nástroje na šetření a řešení situace dítěte.
Poznejte své spouštěče a ovládněte VY je
První pomoc – jak dítě oslovit a navázat s ním kontakt
Jaký je mezi nimi rozdíl, kdy se objevují a jaké mají projevy
Tři hlavní důvody, proč je vhodné a užitečné bít děti!
Vyberte si téma, o kterém se chcete dozvědět.
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby předáváme kontakty na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí (pedagogové, trenéři atp.). Můžete se na nás obracet s nejrůznějšími starostmi, které se týkají dětí, dospívajících a mladých dospělých do 26 let.
Služba je anonymní. Je pro klienty z celé ČR. Na lince pracují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají dlouholetou praxi v rodinném poradenství.