Přijímačky za rohem
Jak to zvládnout ve zdraví a s nepošramoceným sebevědomím
Škola není jen o známkách a domácích úkolech. Je to prostředí, které formuje vědomosti, ale i vztahy, sebedůvěru a ve které se rodí odolnost dítěte. Někdy je to místo úspěchů, jindy stresu a frustrace.
Emoce jsou v tomto období podobně intenzivní, jako ty dětské. Je pochopitelné, pokud i vaše nervy jsou na pochodu. Obavy o psychickou pohodu dítěte, strach z neúspěchu, nejistota ohledně dalších možností studia nebo temnější myšlenky typu „Co když to nezvládne a zůstane na pracáku?“ to vše je docela běžné.
Den přijímaček bývá náročný nejen pro děti, ale i pro rodiče. V doporučeních níže se můžete inspirovat, jak pomoci, aby dítě zvládlo stres, nemělo „okno“ a dokázalo využít svůj potenciál. Napětí ale nekončí prvním testem. Mezi zkouškou z matematiky a češtiny bývá hodinová pauza, která může být pro dítě náročná. První vlna soustředění odezní, a než se znovu nastartuje na další část, může přijít vyčerpání nebo znejistění. I s tím se dá pracovat.
I vaše vnitřní kapacita je důležitá. Potřebujete sílu, klid a nadhled, abyste mohli být svému dítěti oporou. Pokud i vám běží v hlavě katastrofické scénáře, je to naprosto pochopitelné. Dopřejte si čas, který vás vrátí do rovnováhy. Zkuste krátkou procházku, kávu s kamarádkou, sdílení s někým, kdo je na tom podobně.
Pokud dítě cítí přijetí, důvěru a klid, má větší šanci zvládnout i zátěžový den. Proto se vyplatí zaměřit na to, co lze opravdu ovlivnit.
Modelový příklad:
Mám strach, že vybouchne s nervama. Bojím se, že zazmatkuje. Mezi matikou a češtinou je hodina času, mám jí zavolat? Nebo radši ne? Co když se mi do telefonu začne hroutit, co mám říct, aby to skutečně pomohlo? Mám strach, že něco plácnu. Co když den předem vůbec neusne? Co když se ráno zablokuje a nebo co když to nakonec prostě nedá a vůbec na přijímačky nepůjde?
Dohodněte se předem, co dítě v hodinové pauze mezi testy udělá. Malá svačina, klidné místo, poslech hudby nebo dechové cvičení mohou pomoci regulovat stres a znovu se soustředit. Chcete mu zavolat? Domluvte se spolu, jestli je to dobrý nápad, jestli si napíšete nebo zavolá dítě vám, pokud o to bude stát. Děti se můžou dát do řeči také mezi sebou. Volba témat je ale lepší taková, která se netýká právě proběhlého testu z matematiky nebo lépe řečeno výsledků. Lepší je zůstat v obecně rovině nebo zvloit zcela jiné téma. Dítě by mohlo vlivem vědomí, že výsledky z matiky nebyly dobré velmi znervóznět, což může ovlivnit výsledek i testu z českého jazyka.
O šikaně mluvíme tehdy, když jde o opakované ubližování (psychické nebo fyzické) kde na straně útočníka (nebo skupiny útočníků) je převaha síly a útoky vyvolávají v oběti nepříjemné pocity (bezmoc, strach, lítost). Důležitý je zřejmý úmysl ublížit.
Šikana se v nějaké podobě může rozvinout v jakémkoliv dětském kolektivu. Obětí šikany se může stát jakékoliv dítě. Na první pohled někdy nelze odlišit některé projevy šikany od běžného pošťuchování, při něm jsou však síly na obou stranách vyrovnané. Pokud některé z dětí dá najevo, že se mu to nelíbí, druhá strana přestává, případně se omluví. To se u šikany neděje s výjimkou účelové a manipulativní omluvy, kterou útočník pronáší, je-li přistižen dospělými. Oběti šikany své pocity skrývají a na přímý dotaz většinou nic nepřiznají, protože se za svoji situaci stydí a obávají se svěřit, aby se ještě více nezhoršila. Právě proto bývá šikana velmi často skryta.
Příběhy, se kterými se setkáváme:
Na Rodičovskou linku telefonovala matka jedenáctiletého chlapce, který začal odmítat chodit do školy. Dokonce občas ráno před vyučováním zvracel. Po opakovaném rozhovoru s matkou se chlapec přiznal, že se bojí jít do školy. Uvedl, že spolužáci ze třídy ho slovně napadají, ponižují ho, kopou do něho a ve třídě se ho nikdo nezastane. Poslední incident se odehrál na školním hřišti, kdy ho spolužáci ze třídy napadli, ostatní děti situaci jen přihlížely.
Máte plné právo se v případě podezření na šikanu u svého dítěte na školu obrátit. Škola je povinna se vaší žádosti zabývat a měla by postupovat podle Metodického pokynu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování ve školách a školských zařízeních. Způsob vyšetřování šikany ve třídě má své jasné postupy, které musí být dodržovány.
Jak to zvládnout ve zdraví a s nepošramoceným sebevědomím
Co čekat a jak přechod zvládnout?
Učíte se rádi? To je ale otázka, co? Poslechněte si můj příběh
Jak se na přijímačky připravit i jakou školu si vybrat
Období, kdy studenti čelí akademickým i osobním výzvám
Přijímačky jsou složité, co když k tomu ale doma ještě někdo křičí?
Hledání cesty, jak vytvořit bezpečné prostředí
Čeká tě po prázdninách nová třída nebo škola?
Máte právo podat stížnost ke zřizovateli školy nebo k Českou školní inspekci. Zřizovatelem školy může být obec, svazek obcí nebo kraj, církev, soukromá právnická osoba.
Česká školní inspekce je zaměřena na hodnocení kvality a efektivity počátečního vzdělávání ve všech typech škol a školských zařízení s výjimkou vysokých škol. K České školní inspekci je možné podat stížnost ústně (sepíše se záznam), poštou a prostřednictvím e-mailu. Stížnosti podávané telefonicky ČŠI nepřijímá. Stížnosti se dle věcné příslušnosti ČŠI postoupí k prošetření. Stížnost musí být vyřízena do 30dnů od podání. Více informací.
Změnu školu doporučujeme v případě, když škola nemá zájem na řešení šikany nebo se nedaří situaci dítě v kolektivu změnit (zvláště, když dítě ve třídě nemá žádného spojence, kamaráda). U dítěte se prohlubují psychické obtíže, samo o změně školy mluví.
Vyhledat psychologickou a psychoterapeutickou pomoc pro dítě nám připadá vhodné. Šikana se může podepsat na psychické stavu dítěte, děti mají projevy strachu, úzkostné až depresivní ladění, sníženou sebedůvěru, špatně spí, snadno se unaví. Tyto potíže mohou přetrvávat až do dospělosti.
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby předáváme kontakty na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí (pedagogové, trenéři atp.). Můžete se na nás obracet s nejrůznějšími starostmi, které se týkají dětí, dospívajících a mladých dospělých do 26 let.
Služba je anonymní. Je pro klienty z celé ČR. Na lince pracují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají dlouholetou praxi v rodinném poradenství.