Mami, tati, já se nudím!
Nudu a nicnedělání k našemu životu potřebujeme
Děti jsou zvyklé se běžně pohybovat na internetu, bývají na něm leckdy zdatnější než jejich rodiče. Jsou často připojené kdekoliv a kdykoliv, pohybují se i na sociálních sítích, pro které je stanovena věková hranice 13 let. Leckdy je ale dětmi porušována. Děti jsou zranitelné, protože nemají dostatek zkušeností, prahnou po vztazích, ocenění, dobrodružství a je snadné je přelstít. V touze po navázání vztahu velmi často i děti, které se v oblasti internetové bezpečnosti vzdělaly, chybují, zasílají osobní materiály a vstupují do rizikových situací. Tím vším vzrůstá také nebezpečí, že se stanou obětí nějaké formy kyberkriminality.
Ochránit děti před všemi nástrahami internetu a sociálních sítí nelze. Je možné pouze s dětmi o možných rizikách mluvit a mít s nimi takový vztah, že v případě potíží se dokážou svěřit. U mladších dětí je vhodné využít různé aplikace rodičovské ochrany či dětem jejich elektronická zařízení pravidelně kontrolovat, samozřejmě s plným vědomím dítěte. Ochrana dítěte má přednost před respektem k jeho soukromí. V této části se zaměříme na témata sextingu, kybergroomingu, kyberšikany a dalších nástrah na internetu.
Vychází z anglického slova texting a myslíme jím posílání textů, fotografií a videí se sexuálním obsahem prostřednictvím internetu. Děti si tak mohou s druhou osobou psát o sexuálním sbližování, sexuálních praktikách, mohou jim být zasílány fotografie obnažených osob nebo odkazy na pornovidea apod. Stejně tak bývají vyzývány, aby podobné materiály vytvářely a posílaly. Poté jsou fotografie a videa zveřejněna, rozeslána a dítě bývá pod pohrůžkou prozrazení nuceno zasílat další.
Kybergrooming znamená lákání dítěte na schůzku. Pachatel si vytipuje dítě, osloví je, projevuje zájem o něj, jeho koníčky, dlouhou dobu může pouze přátelsky komunikovat, aby v dítěti vzbudil důvěru, načež dítě, které ztratilo ostražitost, na schůzce zneužije ke svým účelům. Součástí bývá i sexting, snaha navázat spojenectví s dítětem, zjišťování informací o rodině, vztazích, které potom mohou být použity k vydírání dítěte.
Signály, že se dítě potýká s problémem na internetu např. je někdo vydírá.
Signály mohou být velmi nenápadné, a je pravděpodobné, že pokud se dítě samo nesvěří nebo dospělí neodhalí obsah konverzace s cizí osobou, můžete signály zaměnit s jakoukoliv jinou psychickou nepohodou nebo projevy puberty.
Nudu a nicnedělání k našemu životu potřebujeme
Nabírání sil versus prokrastinace; najdi si svůj relax
Mohou být v symbióze; včetně tipů jak na to
Rizika na internetu a sociálních sítích – nebuďte na to sami
Ano, můžete a do jistého věku dítěte je přímo vhodné, abyste používali rodičovskou kontrolu nad pohyby dítěte na internetu, měli přehled o tom, co na internetu dělá a kolik času tam stráví. Je ale pochopitelné, že se děti na internet dostanou, třeba z mobilního telefonu kamaráda a podobně, i přes zákazy a omezení. Proto je nezbytné děti poučit o rizicích, která na ně na internetu číhají a mluvit s nimi o tom, jak se mají, co je zaujalo, nebo čeho se obávají.
Je jasné, že zejména v případě sdílení obnažených fotografií nebo textů se sexuálním obsahem je pro dítě těžké se rodičům svěřit, i když s nimi mají dobrý vztah. Mohou mít pocity studu a provinění. Rodiče je navíc na možná rizika upozorňovali předem. Přestože máte rozporuplné pocity, je dobré k dítěti přistupovat s pochopením, že se svěřit obávalo nebo to odkládalo. Nemusí to nutně znamenat, že ve vašem vztahu je něco špatně.
Rodičovská linka nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a e-mailu. V případě potřeby předáváme kontakty na další instituce a konkrétní odborná pracoviště. Služba je určena rodičům, rodinným příslušníkům a ostatním dospělým jednajícím v zájmu dětí (pedagogové, trenéři atp.). Můžete se na nás obracet s nejrůznějšími starostmi, které se týkají dětí, dospívajících a mladých dospělých do 26 let.
Služba je anonymní. Je pro klienty z celé ČR. Na lince pracují psychologové a odborní pracovníci, kteří mají dlouholetou praxi v rodinném poradenství.